Африканська чума свиней в Одеській області

Згідно повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області № Вих-8134/02.3/23-25 від 07.07.2025, інформуємо, що на території урочища «За яром», в селі Загнітків, Подільського району, Одеської області, виявлено африканську чуму свиней (АЧС).
Діагноз підтверджено 07.07.2025 на підставі результатів дослідження патологічного (біологічного) матеріалу, проведеного Одеською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби України (Звіт № 002711 п.м./25 від 07.07.2025). Випадок захворювання зафіксовано у дикої свині.
Наразі вживаються відповідні заходи щодо локалізації та ліквідації осередку вірусу АЧС згідно до вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2017 року за № 432/30300.
Африканська чума свиней, а якщо коротко АЧС – це вірусне захворювання диких та свійських свиней.
Цей вірус не несе загрози для людини, але спричинює значні економічні збитки у свинарстві.
Також важливо знати, що ліків та вакцини проти АЧС немає. Вірус дуже стійкий і довго зберігається в навколишньому середовищі, швидко розповсюджується серед свинопоголів’я.
Будь-які ознаки захворювання чи загибелі свиней, слід розглядати як ймовірний спалах АЧС і терміново повідомити про це ветеринарного спеціаліста Держпродспоживслужби.
Важливо дотримуватися правил біобезпеки тим, хто доглядає поголів’я свиней. Адже ця людина є ймовірним переносником вірусу африканської чуми свиней (через одяг, взуття, інструменти, тощо).
Первомайське районне управління Держпродспоживслужби Головного управління в Миколаївській області наголошує на дотриманні основних правил біобезпеки:
- не допускайте сторонніх осіб на територію господарства.
- утримуйте свиней в закритих приміщеннях, не допускайте їх вигулу у лісах, полях, тощо.
- не згодовуйте свиням харчові відходи, особливо м’ясного походження.
- забезпечте регулярну дезінфекцію, транспорту, інвентарю, одягу.
- не купуйте свиней без ветеринарних документів та не завозьте їх із неблагополучних районів.
- проводьте щоденний клінічний огляд тварин та повідомляйте ветеринарну службу при підозрі на захворювання або загибель.
- виконуйте вимоги щодо утилізації трупів тварин
- самовільне захоронення заборонено.
- не допускайте контакту домашніх тварин із дикими.
Щоб дізнатися більше інформації від Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області завітайте на сторінку у Facebook – https://www.facebook.com/Mykolaivdpss/