Щодо випадку АЧС на території НПП «Бузький Гард», Первомайського району, Миколаївської області

26.04.2025 на території лісу НПП «Бузький Гард», квартал 34, близько 3 км до с. Грушівка, Первомайського району, Миколаївської області виявлено 1 труп дикого кабана.
Відповідно до звіту Миколаївської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу від 26.04.2025 № 000953 п.м./25, в патологічному матеріалі від 1 голови дикого кабана, виявленого на території лісу НПП «Бузький Гард», квартал 34, близько 3 км до с. Грушівка, Первомайського району, Миколаївської області, виявлено ДНК вірус африканської чуми свиней.
З метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС 28.04.2025 року проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Первомайській районній військовій адміністрації (протокол № 3), рішенням якої затверджено план заходів щодо недопущення поширення та ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичного вогнища, зон захисту та нагляду та встановлено карантин з 28.04.2025.
Встановлено епізоотичне вогнище місце виявлення трупа дикого кабана на території лісу НПП «Бузький Гард», квартал 34, неподалік річки Південний Буг, близько 3 км до с. Грушівка, Первомайського району, Миколаївської області.
До зони захисту в радіусі 3 км від епізоотичного вогнища увійшла територія НПП «Бузький Гард», територія регульованої рекреації, в межах 33, 34 кварталу Первомайського лісництва Врадіївського лісового відділення філії «Південний лісовий офіс» ДП «Ліси України» та територія 1 обходу ТОВ МРГ Первомайського району. Враховуючи річку Південний Буг як природній бар’єр, населені пункти в даній зоні відсутні.
До зони нагляду радіусом 2 км від зовнішніх меж зони захисту ввійшло с. Грушівка, Первомайської міської громади, Первомайського району, Миколаївської області.
На даному етапі вживаються заходи щодо ліквідації спалаху АЧС відповідно до вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2017 року за № 432/30300.
Звертаємо увагу!
Державою створено механізм відшкодування збитків від АЧС, затверджено Урядом ще в 2008 році (постанова Кабінету Міністрів України № 413). Виплата фізичним особам вартості живих свиней, вилучених з епізоотичного вогнища та зони захисту у разі виникнення африканської чуми свиней, здійснюється за рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України (Комісія) або місцевих державних надзвичайних протиепізоотичних комісій на підставі заяви та акта вилучення сільськогосподарських тварин з метою їх знищення під час ліквідації особливо небезпечних (карантинних) хвороб.
Первомайське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає власників тварин дотримуватись вимог біобезпеки та вчасно в разі виявлення захворювання або підозри на нього звертатися до державних установ ветеринарної медицини або до районних, міського управлінь Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за місцем проживання (ведення господарства). Так, як головне не допустити поширення цих захворювань.