Куточок споживача

Зразки претензій та позовних заяв
Що робити споживачу, якщо ціни на ціннику і в чекові не співпадають
Пам'ятка для споживача
Зразок скарги

15 березня – Всесвітній день прав споживача 

Щороку, 15 березня відзначається Всесвітній день прав споживача, який є днем солідарності споживачів та споживчих організацій в усьому світі. 

 Саме в цей день у 1962 році президент США Джон Кеннеді  проголосив на засіданні конгресу США 4 основних права : на безпеку товарів та послуг, на інформацію, на вибір, бути вислуханим в суді, якщо першими трьома правилами нехтують.  Вперше на міжнародному рівні за рішенням ООН це свято почали відзначати з 1983 року під егідою Всесвітньої організації спілок  споживачів .

Всесвітня організація спілок споживачів визначає 8 основних прав споживачів:

-          право на задоволення основних потреб  - на базові товари та послуги;

-          право на безпеку – право бути захищеним від продуктів, виробничих процесів та послуг, які становлять небезпеку для життя і здоров’я ;

-          право на інформацію - право на захист від неправдивої або такої, що  вводить в оману реклами, написів та узагальнення фактів, необхідних для вибору;

-          право на вибір – право можливості доступу до різних товарів та послуг за конкретними цінами;

-          право на вираження інтересів споживачів - право відстоювати свої інтереси, спонукати урядові та  інші державні  органи приймати пропозиції споживачів при формуванні та здійсненні  економічної політики;

-          право на відшкодування – право на задоволення основних претензій і можливість  користуватися правовою допомогою для їх задоволення;

-          право на споживчу освіту – право набувати знання і навички, що дозволяють споживачам    постійно підвищувати грамотність в частині відстоювання своїх прав , а також впливу на сфери виробництва і реалізації товарів і послуг;

-          право на здорове навколишнє середовище.

 Захист прав споживачів гарантує ст.42 Конституції України: «Держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів».

 За роки незалежності створена законодавча база , яка, в основному забезпечує права споживачів. Закон України «Про захист прав споживачів» був прийнятий у травні  1991 року. Одними із найважливіших постулатів цього закону  є право вибору та право на захист від неякісних та небезпечних товарів і послуг, отримання компенсації в разі придбання товарів низької якості чи отримання незадовільних послуг.  

Проте всі ми знаємо, що незважаючи на норми чинного законодавства на українські прилавки потрапляють і неякісна харчова продукція, і неякісні товари широкого вжитку, часто український споживач отримує послуги, рівень яких є надто незадовільним. Тому забезпечення конституційних прав громадян як споживачів на відповідну якість і безпеку товарів, робіт, послуг, отримання необхідної, вірогідної інформації про них – один із пріоритетних напрямів діяльності Держспоживстандарту України,  його територіальних органів та відділів і інспекторів по захисту прав споживачів органів місцевого самоврядування. 

Всесвітній день прав споживача стосується всіх громадян. І не лише тоді, коли ми оплачуємо вартість тих, чи інших товарів. Дехто навіть не підозрює, що споживачами ми стаємо і в якості пасажирів громадського транспорту, і тоді, коли вмикаємо вдома світло, чи газ, або телефонуємо друзям. Адже за ці послуги, як і за багато чого іншого, сплачуємо власні кошти.

Кожна особа в нашій державі, незалежно від віку, освіти, займаної посади, чи соціального статусу є споживачем.  Протягом усього життя ми купуємо та споживаємо товари та послуги й платимо за них. На жаль, серед них останнім часом все більше трапляється таких, які не виправдовують гарантовану продавцем якість . Тому кожен повинен знати, як захистити свої права.

На сьогоднішній день, в Україні стан справ споживчого ринку викликає занепокоєння , адже голос споживача, який формує попит на ринку, чиї потреби та інтереси повинні бути основним орієнтиром для діяльності уряду та господарюючих суб’єктів в Україні, все це залишається не почутим.

Право на споживання якісної продукції є одним із складових соціальних прав людини, таким же невід’ємним правом, як на життя, на медичне обслуговування, свободу слова, тощо.

Отож, Всесвітній день прав споживача – це ще одна нагода для застереження бути пильними і обачними. Захистити товар від підробок, допомогти ідентифікувати продукцію, покликане маркування продукції – інформація на упаковці, що містить відомості різного характеру у вигляді тексту, окремих графічних, кольорових символів. Ознайомившись з інформацією про склад харчового продукту , у тому числі харчових добавок та ароматизаторів, що використовувались при його виробництві, кінцеву дату   споживання, застереження щодо вживання харчового продукту певними категоріями населення ( дітьми, вагітними жінками, тощо), про наявність у продукті ГМО.

Наші громадяни повинні мати достовірну інформацію про продукцію, яку вони вживають, про всі потенційні ризики, з якими вони щодня стикаються, заходячи в продовольчий магазин, а не сліпо вірити рекламі виробника, і думати, що все, що потрапило на ринок, є безпечним. Для цього державні органи і громадськість повинні об’єднати свої зусилля, постійно дбаючи про захист наших громадян як споживачів, що є однією з обов’язкових умов розвитку кожної правової держави.

 За свої гроші    маємо повне право отримувати лише  високоякісні товари та  послуги. І закон у цій ситуації однозначно на боці споживача.

У скаргах, які надходять до міськвиконкому найбільше нарікань на неякісну побутову техніку та мобільні телефони. Не задовольняють споживачів також  меблі, взуття, неякісні монтажні роботи при встановленні метало пластикових вікон, та  дверей та якість цих виробів.

Так протягом 2010 року до виконкому міської ради надійшло 106 звернень споживачів , із яких 84 звернення вирішено на користь споживачів.

Питанню розгляду звернень громадян, їх особистому прийому та наданню іншої всебічної допомоги приділяється особлива увага. Сьогодні більшість продавців і виробників товарів та послуг, побачивши грамотно складені претензії, намагаються не доводити справи до суду і задовольняють законні вимоги споживача.

З метою недопущення надходження та реалізації на споживчому ринку міста неякісних, фальсифікованих товарів, передусім продуктів харчування, інспектором по захисту прав споживачів міської ради спільно з контролюючими органами проводяться рейди та перевірки.  Так, протягом 2010 року проведено 23 рейди, перевірено 69об’єктів торгівлі та ресторанного господарства та 208 суб’єктів підприємницької діяльності на ринках міста. 

  Всесвітній День прав споживача – ще один привід подякувати тим, хто пильнує наші споживацькі інтереси ще одна можливість порадіти зростаючому рівню правової обізнаності населення. Щиро радимо споживачам – вивчайте, використовуйте та захищайте свої права!

 Світлана Маковецька                -          інспектор по захисту прав споживачів  4-32-62

 


Піротехніка — справа небезпечна....

Незабаром настануть Новорічні та Різдвяні свята, які деякі з нас не бачать без використання піротехнічних виробів.

Але, купуючи піротехнічні вироби, ми часто не замислюємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Втім статистика свідчить: щорічно під час свят виникають неприємні, а часто і нещасні випадки, пов’язані з використанням піротехнічних виробів. Всі вони зазвичай трапляються через неправильне та необережне поводження з піротехнікою.

Для запобігання виникнення пожеж та травмування людей продавцям піротехнічних засобів і покупцям необхідно дотримуватись Тимчасових правил обігу в Україні побутових піротехнічних виробів, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.12.2003 року № 1649 .

Що насамперед потрібно знати при купівлі піротехнічних виробів?

Під час придбання в торгівельній мережі піротехнічної продукції необхідно:

- Вимагати від продавця представлення сертифіката якості виготовлювача і сертифіката відповідності, виданого повноважним органом країни-виробника (постачальника). В іншому разі – не купуйте. Це означає, що виріб - не сертифікований і користуватися ним небезпечно.

- Перевірити наявність на піротехнічному виробі або його упаковці дати виготовлення, інформації про термін придатності виробу або його гарантійний термін. Термін придатності на упаковці не повинен минути. По закінченні цього часу хімсклад змінюється, результат підриву непередбачуваний.
- Пам'ятати, що при кожному піротехнічному виробі в обов'язковому порядку повинна бути інструкція із застосування (експлуатації), що містить текст про небезпеку піротехнічного виробу та обмеження за віком споживача щодо його застосування. Вона повинна бути написана державною мовою, чітким, розбірливим шрифтом. В інструкції повинні бути вказані: заходи щодо запобігання загоряння піротехніки і пожеж в результаті її застосування. Інструкція може бути нанесена на корпусі піротехнічного виробу або його споживчій упаковці українською (російською) мовою, а також прикладена до піротехнічного виробу за умови наявності на ньому та в інструкції однозначних ідентифікаційних ознак.

Зверніть увагу на упаковку, яка не повинна мати жодних ушкоджень. Вироби з порваною упаковкою, підмочені, з пошкодженим корпусом використовувати не можна.

Купувати піротехніку можна лише в спеціалізованих магазинах. З лотка на вулиці, на ринках купувати небезпечно. Дешево не означає якісно, тим більше коли це стосується здоров’я та життя.

Продаж піротехнічних виробів на ринках забороняється!

При використанні піротехніки необхідно обов’язково дотримуватись правил пожежної безпеки, а саме:

- не можна запускати піротехніку з балконів будинків;

- забороняється проводити запуск виробів при сильному вітрові, нахилятися над виробом під час запуску;

- не слід використовувати піротехніку під час паління та у нетверезому стані;

- не дозволяється розбирати вироби та носити їх у кишенях;

- зберігати їх треба на значній відстані від нагрівальних приладів;

- користуватися піротехнічними виробами можна не ближче 50-ти метрів від будівель та дерев;

- глядачі мають стояти на відстані мінімум 20-25 метрів з невітряної сторони, щоб вітер не зносив на них дим і неспалені частини виробу.

У разі неспрацювання піротехнічної установки ні в якому разі не запускайте її повторно, а також не розбирайте її для того, щоб з’ясувати причину несправності, адже це може призвести до травмування.

І головне - дітям самостійно користуватися піротехнічними виробами не можна!

Будьте обережні ! Бережіть себе і своїх близьких !

Світлана Маковецька - інспектор по захисту прав споживачів 7 53 83


СВЯТКОВА НЕБЕЗПЕКА

Протягом грудня – січня в Україні відбудеться святкування цілої низки свят. У період новорічно-різдвяних свят чи не найулюбленішою забавкою дітей та дорослих є запуск феєрверків, «стріляння» петардами чи хлопавками. Та наскільки це безпечно, справедливо та навіть законно? Продавці, не дивлячись на те, стоїть перед ними мала дитина, підліток чи дорослий, продають поставлений товар, а охочі пустити салют або кинути шумову забавку комусь під ноги – купують. Діти, які змушені самі обирати дозвілля, виховані вулицею та віртуальним світом, час від часу влаштовують собі піротехнічні ігрища.

Для запобігання виникнення пожеж та травмування людей продавцям піротехнічних засобів і покупцям необхідно дотримуватись Тимчасових правил обігу в Україні побутових піротехнічних виробів, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.12.2003 року № 1649 .

Даними Правилами регулюється порядок обігу піротехнічних виробів, призначених для проведення феєрверків. Кожен виріб повинен мати інструкцію із застосування, яка розміщена на упаковці. Текст такої інструкції повинен містити відомості про виробника, строк придатності, способи і методи безпечної підготовки та використання, попередження про небезпечність, ідентифікаційні ознаки, тощо. Маркування повинно бути на доступній для споживачів мові. Потрібно пам’ятати, що побутові піротехнічні вироби потребують особливих умов транспортування, зберігання, продажу та використання. Переконайтеся, що термін їх придатності не закінчився. Багато таких виробів після довготривалого зберігання стають смертельно небезпечними.

Піротехнічні засоби завжди містять у собі потенційну небезпеку. Тому, щоб уникнути травмувань необхідно купувати винятково сертифіковану продукцію у спеціалізованих магазинах, які мають ліцензію на їх реалізацію.

Несертифіковані піротехнічні вироби, які продається в невстановленому місці, без відповідних документів несуть в собі потенційну небезпеку. До кожного піротехнічного засобу у продавця обов’язково має бути інструкція, а на продукції має бути зазначена дата виготовлення та термін придатності.

Продаж будь-яких піротехнічних засобів особам до 18 років категорично заборонений. Діти, які купують небезпечні забавки, можуть отримати травми.

Забороняється продаж побутових піротехнічних виробів з простроченим терміном придатності, без інструкції з експлуатації та за відсутності сертифікатів відповідності.

Також, забороняється розбирання, перепакування, або ремонт побутових піротехнічних виробів. І головне – дітям самостійно користуватися піротехнічними виробами не можна.

Реалізовувати піротехніку на ринках ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!

НЕ купуйте петарди і феєрверки на стихійних ринках, на лотках під відкритим небом, а тільки в МАГАЗИНАХ, що мають дозвільні документи на продаж піротехніки.

Шановні покупці, Ваша безпека у Ваших руках. Будьте обережні, купуючи побутові піротехнічні вироби, купуйте їх тільки в магазинах і перевіряйте виконання зазначених вимог.

Будьте обережні ! Бережіть себе і своїх близьких !


Виконком міської ради доводить до відома суб’єктів

підприємницької діяльності порядок формування цін на

продовольчі товари :

1.Порядок декларування зміни оптово – відпускних цін на продовольчі товари, затверджений Постановою КМУ

№ 1222 від 17.10.2007 року.

 

Розпорядженням голови Миколаївської обласної державної адміністрації № 365-р від 19 листопада 2007 року введено регулювання оптово – відпускних цін борошно пшеничне вищого, першого і другого ґатунку, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м’ясо птиці ( тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого ґатунку, молоко коров’яче питне з вмістом жиру до 2,5 %, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 %, сметану з вмістом жиру до 20 %, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 %, яйця курячі, цукор – пісок, олію соняшникову шляхом декларування їх зміни.

Декларуванню підлягають зміни оптово – відпускних цін на продовольчі товари, зазначенні вище, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

П.2 Порядку  декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, дає право суб’єкту господарювання збільшувати оптово – відпускні ціни до 1 %.

П.3 Порядку вказує, що зміна оптово – відпускної ціни  більше, як на 1% проводиться за висновками економічного обґрунтування збільшення ціни, які видає Державна інспекція по контролю за цінами в Миколаївській області за умови надання декларації зміни оптово – відпускних цін на продовольчі товари.

 

2. Порядок формування роздрібних цін на основні групи продовольчих товарів.

 

 Розпорядженням Миколаївської обласної державної адміністрації № 253-р від 28 травня 2008 р. встановлено граничні торговельні надбавки до оптової ціни виробника ( митної вартості) на борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор – пісок, яловичину, свинину, м’ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 % без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні.

Ціни не радують 

 

З метою запобігання подорожчання основних продуктів харчування, на державному рівні проводиться регулювання цін та тарифів.

Інспектором по захисту прав споживачів міськвиконкому та держінспектором по контролю за цінами в Миколаївській області згідно затверджених графіків проводяться спільні перевірки суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють реалізацію продовольчих товарів, ціни на які підлягають державному регулюванню.

Так, с початку року з питань виконання суб’єктами господарювання розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації

№ 253-р від 28.05.2008 року «Про встановлення граничних торговельних надбавок на окремі продовольчі товари» перевірено 22 об’єкти торгівлі, порушення державної дисципліни цін виявлено на 14 об’єктах, або в 63,6 %.

 Це в  магазинах підприємців : Бондаревої І.В. ( вул. М.Демченко), Ковальчук І.В. ( вул.Каховська), Чайковської Т. А. ( вул.. Гв. Родимцева), Чорної О.В

 ( вул. Тиха), Чулініної Н.В. ( вул.. Молокова), Хорошун О.І. (вул.Дзержинського ), Рингача О.Ф. ( вул.. Свердлова), та інших.

                До порушників застосовані санкції на суму 2,6 тис.грн. Попереджено обрахування  споживачів на суму  8,8 тис. грн. Перевірки з даних питань  будуть проводитись і надалі.

 

ЗАХИЩАЮЧИ СПОЖИВАЧА

І ЗНОВУ ВАГИ


Купуючи ваговий товар, ми всі, як споживачі, дуже рідко перевіряємо його вагу. Але не завжди фактична вага товару відповідає тій вазі, за яку ми сплачуємо гроші.

З метою дотримання Правил використання ваговимірювального обладнання та дотримання точності вимірювань протягом квітня місяця у нашому місті проводились спільні рейдові перевірки інспектором по захисту прав споживачів виконавчого комітету Первомайської міської ради та спеціалістами ДП «Миколаївстандартметрологія». Перевірки проводились на КП «Первомайський ринок», комплексі торгових павільйонів «Дерибасівський» на вул. К.Маркса та в торгівельній мережі міста. Було перевірено 189 суб'єктів підприємницької діяльності. При перевірці виявлені порушення Правил використання ваговимірювального обладнання, а саме:
- використання вагів з просроченим терміном повірки - 9 випадків. Ці порушення виявлені у суб'єктів підприємницької діяльності: Яблонської О.Б., Шуляковського І.М., Бурдак В.А., Ульянченко О.О. Голіяк Г.І., Пістоляк С.О., Заторської О.В., Пугач В.П., Павловської В.П.;
- неточність вимірювань, використання вагів та гир з погрішністю вимірювань - 3 випадки: у Лук'янова В.С., Капацини О.О., Павловської В.П., що сприяє прямому обрахуванню покупців.
-також, мали місце факти використання електронних вагів китайського виробництва, які не занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, не підлягають державній повірці і використання яких для ведення торгових операцій заборонено законодавством України. Такі ваги використовували підприємці: Голоцван Г.І., Капліч О.В., Сімович Г.В., Оручкулієва Л.І., Комаха Л.І., Левицькі Ю.В., Козаков В.С., Мосейко Г.М. та інші.

Особи, у яких виявлені порушення, притягнуті до адміністративної відповідальності та на них накладені штрафні санкції.

Користуючись нагодою, хочу звернути увагу суб'єктів підприємницької діяльності на те, що під час реалізації товарів треба посилити контроль за використанням ваговимірювального обладнання, проведення повірки вагів згідно встановлених термінів, не використовувати при реалізації товарів ваги китайського виробництва, що не підлягають повірці та не внесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки. Перевірки з цих питань будуть продовжуватися і надалі.

Інспектор із захисту прав споживачів              Світлана Маковецька

Головний держінспектор по контролю за цінами     Діана Кочетова