АМБРОЗІЯ – ПРОБЛЕМА СПІЛЬНА

АМБРОЗІЯ – ПРОБЛЕМА СПІЛЬНА

На сьогоднішній день однією з болючих проблем здоров’я людей являється алергія. І не останнє місце в переліку причин її виникнення належить карантинному буряну – амброзії полинолистій.

Наступ небезпечного бур’яну, який швидко адаптується в несприятливих ґрунтово-кліматичних умовах, фахівці іноді називають зеленою пожежею, так як від нього однаково страждають поля, сади, городи, лісові масиви, присадибні ділянки та місцеве населення. Нашестя амброзії полинолистої посилюється тим, що багато людей, не знаючи її точного портрета, дозволяють бур’яну спокійно освоювати будь-яку територію.

Амброзія полинолиста – це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20-180 (250) см, з міцною кореневою системою, яка проникає в грунт до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектара поля до 2 тис. тонн води. Амброзія полинолиста за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розміром і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва полинолиста). Росте амброзія в посівах різних культурних рослин, а також по шляхах, біля будинків та смітників, на пустищах, старих кладовищах, відвалах різних порід, залізничних насипах, у місцях, де порушений ґрунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобуди) або завезено новий грунт з інших місць, у долинах річок тощо. Захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони.

Діапазон пристосування цієї рослини дуже великий, а людина своєю недбалістю та безгосподарністю створює найсприятливіші умови для інтенсивного її розмноження.

Сходи амброзії полинолистої з’являються в травні, коли ґрунт добре прогріється, з глибини до 8 см, але оптимальна глибина – 1-4 см. В початкову фазу росту амброзія інтенсивно вкоріняється, надземна частина росте дуже повільно. Потім, з початку червня, починається інтенсивний ріст та розгалуження надземної частини. Цвітіння рослини сильно розтягнуто: з серпня по жовтень. Одна добре розвинута рослина може дати до 100 тисяч насінин. Схожість зберігає до 10-15 років, при сприятливих умовах до 30-50 років.

Амброзія, як чужинка, не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять) і відзначається великою біологічною активністю. Вона здатна заглушити та витіснити не тільки культурні, а й дикорослі рослини, захоплюючи таким чином нові земельні ділянки і площі. Переноситься насіння карантинного бур’яну з насіннєвим матеріалом, відходами, сіном, транспортними засобами, тваринами та людиною. Насіння її легко плаває на воді, тому розноситься водою під час повені, злив і при зрошені.

Амброзії полинолистій властива висока регенераційна здатність. Наприклад, після культивації частини рослини, присипані вологим ґрунтом, здатні утворювати додаткове коріння і добре вкорінюються. При скошуванні амброзії полинолистої від прикореневих частин можуть відростати нові паростки. Відростання починається від стебла, частіше – від його частин, що залягають на 3-5см нижче поверхні ґрунту, але не від коріння . На скошених в період цвітіння рослинах може утворюватися життєздатне насіння. Чим вище зрізане стебло, тим більше на ньому може утворюватися додаткових пагонів. Тому радикальним методом у боротьбі з нею є виполювання, тобто виривання рослини з коренем.

Крім негативних наслідків для сільськогосподарських культур, амброзія полинолиста завдає не меншої шкоди здоров’ю людей. Під час цвітіння ця рослина виробляє величезну кількість пилку. Квітковий пилок є дуже небезпечним і шкідливим для людини і при вдиханні з повітрям викликає алергійне захворювання – амброзійний поліноз. Хвороба протікає у вигляді різко вираженого алергійного риніту, кон’юнктивіту, бронхіальної астми, мігрені, кропивниці та супроводжується значним знесиленням організму. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке.

Клінічна картина алергії: закладення носа, чихання, свербіж носа, очей, кон’юнктивіт, набряк обличчя, відчуття дискомфорту у вухах, іноді приєднуються головні болі, запаморочення. Втома та дратівливість теж нерідко є проявами полінозу.

Щоб врятуватися від шкідливого впливу пилку амброзії полинолистої слід вжити ряд простих заходів.

Найкраще – це, звичайно, знищити амброзію до цвітіння, обмежити перебування на повітрі і варто пам’ятати, що пік викиду пилку у повітря відбувається у ранкові години з 4-ї до 11-ї.

Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров’я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів і включає такі заходи:

1) Запобіжні – культивація або лущення з наступним боронуванням важкими боронами перед сівбою зернових та технічних культур, очищення насіннєвого матеріалу від насіння бур’янів на зерноочисних машинах. На необроблюваних землях до періоду цвітіння – лущення дисковими або лемішними лущильниками, а також скошування або внесення гербіцидів;

2) Агротехнічні – основний і передпосівний обробіток ґрунту та догляд за посівами спрямовані проти амброзії. Основний обробіток включає лущення стерні на глибину до 10см (найкращий спосіб знищення амброзії після збирання врожаю зернових культур) і зяблеву оранку на глибину до 30см (якщо сходи амброзії з’являться після лущення).

У посушливі роки поля, дуже засмічені амброзією полинолистою , доцільно відводити під чорний або зайнятий пар. Орати їх слід восени після попереднього лущення.

В межах населеного пункту на присадибних ділянках слід проводити культивацію, лущення, на землях загального користування - скошування, виполювання та інші заходи механічного знищення шкодочинного карантинного бур`яну.

Невиконання карантинних заходів щодо знищення амброзії полинолистої тягне за собою накладання штрафу на посадових осіб від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на громадян – від 3 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян згідно ст.105 Кодексу України “Про адміністративні правопорушення“.

За повідомленням  управління ЖКГ міської ради